Jedno slúchadlo nehrá alebo je tiché? 80% prípadov má jednoduché riešenie

Slúchadlo nefunguje, slúchadlo je tiché, zvuk u slúchadlá sa zrazu stlmil , zrazu slúchadlo začalo vypadávať, slúchadlo neprehráva basy,  prestalo hrať, nejde ...

Takto začína značná časť reklamácií , ktoré sú vybavené ako neuznanej . Pritom stačí tak málo k ušetreniu zbytočných nákladov.

Prečo mi zrazu prestalo hrať jedno slúchadlo ?.

Ako budete slúchadlá odosielať k reklamácii preverte, že neposielate zbytočne:

  1. Skontrolujte, že mriežka nie je zanesená ušným mazom. Je potreba naozaj dôkladná kontrola, na prvý pohľad nemusí byť zanesenie zrejmé (viac viď. nižšie) .
  2. Vymeňte silikónové nástavce slúchadiel.
  3. U slúchadiel s výmenným káblom prehoďte zapojenie slúchadiel aby sa vylúčila samotná porucha na kábli.

Ušný vosk

Ušný maz je nepriateľ číslo jedna. 80% prípadov kde prestalo hrať jedno slúchadlo má na svedomí zanesená mriežka. Ak sa špunty slúchadiel dostatočne často nečistí môže dôjsť k prepasírovanej mazu do mriežky a skrz nej. Pretlačený maz môže potom nenávratne poškodiť slúchadlo . Ak sa maz dostane do mriežky nepôjde spozorovať, pretože splýva s mriežkou a horšie sa odstraňuje. Použite návod ako vyčistiť slúchadlá do uší .

Nástavce do uší

Opotrebované alebo poškodené silikónové špunty sa najčastejšie prejaví v menšej hlasitosti slúchadla. Dierka s priemerom 1mm v silikónovej zvukovej trubici špuntu má za následok, že úplne zmizne basy . Akonáhle silikónový špunt zmäkne a nedržia tvar je čas na výmenu . Penové špunty výrobca doporučuje meniť ešte častejšie (aspoň každý polrok). Možno budete prekvapení ako sa Vám vylepší zvuk jednoduchou výmenou opotrebovaného nástavce .

Poškodený kábel

Vnútorné poškodenie kábla sa prejavuje šumením v slúchadle a náhlymi výpadkami zvuku. Spravidla býva u drôtového vstupu slúchadiel alebo bužírky 3,5 mm Jack. Poškodenie kábla vzniká najčastejšie nevhodnou manipuláciou - ťahanie, nadmerné ohýbanie kábla pri vstupoch, prehrávanie s mobilom vo vrecku. Jednoznačnou výhodu majú slúchadlá s výmenným káblom,  stačí za pár korún kúpiť nový a neriešiť či výrobca vadu uzná alebo nie.